News


„Pasja wg św. Łukasza” w Alvernia Studios

31 marca i 1 kwietnia 2012 w Alvernia Studios odbędzie się prapremiera Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

pasja_

31 marca oraz 1 kwietnia w Alvernia Studios odbędą się dwa prapremierowe pokazy Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego przeniesionej na scenę przez Grzegorza Jarzynę. Spektakl powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Będzie to wydarzenie towarzyszące festiwalowi Misteria Paschalia.

 

Krzysztof Penderecki pisał najsłynniejszy bodaj swój utwór – Pasję według św. Łukasza  (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi Secundum Lucam) w latach 1963–1965 na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry
w Münster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża. Kompozytor miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski. Jeszcze w roku prawykonania Pasja znalazła się w programie Biennale Muzyki Współczesnej w Wenecji. W następnych latach wykonywano ją wielokrotnie w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej i Japonii. Pojawiły się liczne nagrania.

 

Partie wokalne wykonają: Iwona Hossa – sopran, Piotr Nowacki – bas oraz Thomas Bauer – baryton. Solistom towarzyszyć Zespół Śpiewaków Miasta Katowice CAMERATA SILESIAChór chłopięcy PUERI CANTORES SANCTI NICOLAI oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

 

Organizatorami spektakli są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice.

 

Bilety w cenie 120 zł w sprzedaży od 20 lutego na portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach InfoKraków. Cena biletu obejmuje także transport z Krakowa lub Katowic.

 

Zgłoszenia dla przedstawicieli mediów do bezpłatnego akredytowania się na wydarzenie przyjmowane są do 5 marca 2012 roku pod adresem pasja@biurofestiwalowe.pl

Zapisz się na nasz newsletter!
  • 1

    Informujemy, że w ramach serwisu internetowego Alvernia Studios stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny www.alvernia.com bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Jednocześnie informujemy, że mogą Państwo w dowolnym momencie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce ZASTRZEŻENIA PRAWNE.

    OK