News


Nominacje do nagród Gopo za najlepszy dźwięk

Wyróżnienie dla naszych inżynierów dźwięku – Piotra Witkowskiego i Sebastiana Włodarczyka.

 

Stowarzyszenie Promocji Rumuńskiego Filmu ogłosiło nominacje do tegorocznych nagród Gopo, odpowiednika francuskich Cezarów czy hiszpańskich nagród Goya. Wśród nominowanych znaleźli się Piotr Witkowski i Sebastian Włodarczyk, nasi inżynierowie dźwięku, nominowani w kategorii Najlepszy Dźwięk za film „Droga na druga stronę”
w reżyserii Anci Damian. Doceniono także autora muzyki do filmu, kompozytora Piotra Dziubka. Sam animowany dokument otrzymał zaś nominację w kategorii Najlepszy Film.

pwitkowski_swlodarczyk

Piotr Witkowski, Sebastian Włodarczyk

 

„Droga na drugą stronę”, która w grudniu gościła w polskich kinach, to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007 – 2008. Opowiada historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł
w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie, w proteście przeciwko wątpliwym przesłankom jego zatrzymania.

 

„Warstwa dźwiękowa filmu „Droga na drugą stronę” ma szczególne znaczenie, bo narracja prowadzona jest z offu przez nieżyjącego już głównego bohatera. Dlatego zarówno reżyser filmu, jak i nam, bardzo zależało na właściwym – szczegółowym i realistycznym –  oddaniu w warstwie dźwiękowej tego subiektywnego aspektu opowiadanej historii” – powiedział Sebastian Włodarczyk, komentując pracę nad filmem.

 

Dział dźwięku wytwórni Alvernia Studios, kierowany przez Piotra Witkowskiego, ma już na swoim koncie realizacje ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak „Vamps”, „Czarny czwartek”, „Śluby panieńskie” czy ostatnio „Wszystkie kobiety Mateusza”.

crulic_plakat_pl

Polskim producentem i dystrybutorem animowanego dokumentu jest Fundacja Magellana
i Arkadiusz Wojnarowski, a film powstał przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Premiera DVD „Drogi na drugą stronę” została wyznaczona na kwiecień.

 

Nagrody Gopo, odpowiednik polskich Orłów czy francuskich Cezarów, są przyznawane od 2007 roku. Nazwa pochodzi od nazwiska Iona Popescu-Gopo, reżysera i założyciela rumuńskiej szkoły animacji. Nominacje zostały przyznane przez 11 osobowe jury,
a zwycięzców wyłoni głosowanie przeprowadzone wśród 400 filmowców i przedstawicieli rumuńskiego przemysłu filmowego. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 26 marca
w Bukareszcie.

Zapisz się na nasz newsletter!
  • 1

    Informujemy, że w ramach serwisu internetowego Alvernia Studios stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny www.alvernia.com bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Jednocześnie informujemy, że mogą Państwo w dowolnym momencie zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce ZASTRZEŻENIA PRAWNE.

    OK